Tohoto muže můžete hledat za značkou Dary Země, která již několik let 
působí na trhu a nabízí především oleje – jak ty jedlé, tak i ty 
kosmetické. Další a velmi oblíbenou kategorií jsou poté směsi 
esenciálních olejů a právě tyto esence nás zajímají, neboť do prostoru 
Vesmírná Odysea jsme si vybrali Dračí esence.

Ivana bychom mohli přirovnat k určitému alchymistovy přes vůně, rád si s 
vámi popovídá o čemkoliv ze života, či jen tak pobude v tichosti. Miluje toulky přírodou a meditaci u šálku japonského čaje.
Momentálně se s přítelkyní Mirkou a 7 měsíční dcerou Olívií stěhují do Kutné Hory.

Ivane, tak jak začala tvá cesta, pamatuješ si, kdy si se ponořil více do 
hloubky jakékoliv vůně?

Před 20ti lety, když jsem dokončil studia na potravinářské škole a nenašel uplatnění v oboru, tak mě život zavál do kosmetické firmy, kde jsme mimo jiné pracovali i s éterickými oleji. Tam jsem se s nimi blíže setkal poprvé, ale vůně, které tam byly používané, byly ředěné, tedy ani zdaleka neměly takovou účinnost. Nicméně mě fascinovali. A tak jsem si pomalu začal nakupovat další a další vůně a pomalu pronikal do tajů aromaterapie. V roce 2006 jsem potkal jednu masérku, díky níž jsem mohl poznat velmi kvalitní vůně z Francie a konečně v roce 2008 jsem pak cestoval nějaký čas po této fascinující zemi a díky „náhodám“ a lidem, jež jsem tam potkal, jsem poznal to pravé umění a zpracování vůní.

Míchání esencí, to je zajisté určitá alchymie, jak je tvoříš? Přijde ti 
nějaký konkrétní postup, který následuješ nebo je to otázka dlouhodobého pokusu a omylu?

Esence netvořím aromaterapeuticky jako většina mých kolegů z oboru, ale Alchymicky, což je způsob, který jsem díky dlouholetému zkoumání sebe sama a vůní objevil – je to jako esence vlastní jedinečnosti. Neexistuje na to přesně daný postup, prostě se to děje, když se to dít má. Vnímám jednotlivé esence jako tóny hudby, tedy když pak vůni tvořím, je to jako když se komponuje nová skladba. Voňavá hudba jež lze vytvořit, je pak od melodií po symfonie, velmi záleží na konkrétním záměru vůně a počtu použitých esencí. Jakékoliv tvoření je určitá forma mistrovství, a tak ze začátku každý zkouší, ale pak v určitém okamžiku již „ví“, od té doby je to již zhmotňování v plynutí proudu 😊

Co všechno ve tvých esencích můžeme najít? Používáš i nějaké 
těžkodostupné esence, které musíš objednávat např. ze zahraničí?

Veškeré esence, které používám nakupuji pouze v zahraničí. Kvalita a čistota vůní je pro mě zcela zásadní, protože nekvalitní esence mi dobře „nezní“ v uších – i nose, a tak je ani nemohu používat. Aktuálně mám ve své sbírce něco kolem 450 druhů vůní a určitě se mezi nimi najdou i velmi raritní kousky, které se třeba už nedestilují a nebo se dají sehnat pouze jednou za pár let. Obchoduji z různými parfemáři, kteří si i sami tvoří vlastní esence, takže je stále co objevovat a zkoumat. Mezi unikátní kousky patří například: Buddhovo dřevo, Oudy, Červená champaka, Chryzantéma, Žlutokap, Jasmín Auriculatum, Kewra, nově mám třeba vůni Kouře, která je velmi fascinující. 

Ve Vesmírné Odesee budeme mít Dračí esence, mohl by si nám je nějak 
přiblížit?

Dračí esence vznikli v létě v roce 2016, primárně jsou určeny pro práci s čakrovým systémem, kdy ladí frekvenci konkrétní čakry do úrovně aby byla plně v harmonii. Nicméně jejich vytvoření předcházel velmi dlouhý proces. Původně byli totiž tyto vůně pouze v oleji a prodávali jsme jako drahokamové oleje. Nicméně až když jsme našli autorku maleb jež tyto vůně nesou na sobě, tak se vše dalo do pohybu. Tím, že nakreslila k jednomu oleji 2 obrázky, kdy jeden symbolizuje čakrovou bránu a druhý dračího strážce čakry, tak se pak ukázalo, že dračí bytost chce být „zhmotněna“ do vůně pouze jako éterická a bylo jasné, že musí tedy zůstat pouze jako 100% směs čistých esencí. Toto už jsem věděl, ale vůně se stále neozývali. Až když byly dokončeny veškeré malby, jedné noci jsem měl vizi a hned druhý den po ní jsem „stáhl“ celou dračí sadu najednou, prostě vše má svůj správný čas. 

Na mě samotnou esence působí na mnoha rovinách, jako něco, čeho se prvně jen zlehka dotkneš a pak se s tím postupně celistvě propojíš, mohl by jsi nám říct, jaký máš ty vypozorovaný postup, jak esence na lidi působí nebo jak s nimi co nejlépe zacházet?

Toto lze jen velmi těžko vysvětlit, protože každý člověk je jedinečný. Tím pádem bude i jinak vnímat svůj „voňavý“ proces s těmito alchymickými vůněmi. Nicméně, lze si to představit tak, že vůně samotná je vlastně branou, kterou když projdeme, tak změní kvalitu našeho vnímání reality. A zde velmi záleží nakolik je adept již vědomou bytostí, protože někdo to bude vnímat jako běžnou vůni, někdo jako proces, někdo jako bytost, někdo jako vědomí. U vůní je vždy velmi mnoho úrovní ku prozkoumání a je jen na nás samých, kam až si dovolíme na této cestě dojít 🙂

Na zárvěr rozhovoru bych tě chtěla také poprosit o o sdílení, či nějaké předání čtenářům i návštěvníkům prostoru Vesmírná Odysea.

Co tedy říci závěrem? Snad bych jen použil citát mého oblíbeného anglikánského vizionáře a básníka Williama Blakea:

„Vidět svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině.“

Kdy tato věta plně vystihuje to, jak život vnímají alchymisté…

Ivane velmi děkuji za rozhovor.

Autor: Hana Sahhu-Arah

Text je možné sdílet a šířit s uvedením autora i aktivního odkazu.

Kategorie: Nezařazené

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *